вторник, 30 декември 2008 г.

Честита Нова Година !!!!


Весели празници и нека новата 2009 г. да донесе на всички много здраве, радост, щастие, късмет и много усмивки!!!




Весели празници !!!

сряда, 24 декември 2008 г.

Зимна градина



Да живееш заобиколен от зеленина
Природата е естествената противоположност на стресираното ни ежедневие. Тя ни успокоява и зарежда. Колко хубаво би било да се наслаждаваме на природата не само през топлите месеци. Зимната градина осъществява тази мечта – всеки ден, 12 месеца в годината. Тя ще бъде вашето привлекателно пространство, което ще Ви свърже с природата.


През зимата, когато природата изглежда гола и пуста, копнежът за повече зеленина в жилището се засилва. Зимната градина разширява жилището с една зелена стая, подобрява климата, като го обогатява с кислород и по-висока влажност на въздуха. Едновременно с това се пести енергия от съхранената в стъклената къщичка слънчева светлина. Остъкляването на балкона или верандата е най-простото разрешение на въпроса. То може да се осъществи както при едноетажни, така и при многоетажни къщи и жилищни блокове.

Жилище с интегрирана зимна градина
Голямата полза от остъклена градина е целогодишното включване на природата в жилищната атмосфера. Преди да направите плана на зимната градина, е добре да проучите основно мястото и възможностите, с които разполагате. Важно е също да си изясните трябва ли да се поиска разрешение от съответните служби. Най-добре е да се консултирате с архитект.
Устройството на зимната градина включва в себе си няколко ключови елементи: вертикално остъкляване, светло прозрачен покрив, а също и отварящи се части: прозорци, капандури, врати, входни групи.

Особено внимание се отделя на прозрачните покриви. За разлика от вертикалното остъклените, където в качеството на пълнеж се прилагат стандартни стъкло пакети, прозрачните покриви в зимните градини се остъкляват единствено с "безопасни" стъкла, такива като триплекс или закалено стъкло.

Неотлъчна част от проекта на зимната градина се явява изпълнението на статически разчет, в който се отчитат ветрове, снегови натрупвания, а така също и собствения наклон на конструкцията на зимната градина. На основание на анализа и получените данни се определят конструктивните особености на зимната градина, позволяващи да се обезпечи максималната устойчивост, да се изключат превишения от допустимите деформации.

Вашият индивидуален стил
За зимната градина винаги може да се намери подходящо място: непокрити тераси, неизползвани площи в задния двор или като интегрирано пространство при ново строителство. Без значение от размера идеята за зимна градина открива многообразие от не предполагаеми площи за изграждането и:
· Модернизация на съществуваща сграда
· Ново строителство
· Хотели, кафенета, ресторанти
· Покривни остъкления на басейни и др.

Аксесоари и комплектовка: големият плюс
Възможностите ви за индивидуално организиране на зимната градина според конкретното и разположение се разширяват от богатата програма от аксесоари и оборудване. Доколкото е възможно, е препоръчително да предвидите и движението на слънцето във вашия проект. Определящо за тези конструкции е директното слънце греене, което в зависимост от сезона, изложението, времето и климата ги загрява по различен начин.



Изборът на разположение на зимната градина зависи и от предназначението и:
северно разположение – работен кабинет, студио, ателие, малко светлина, но често се използва като климатичен буфер;
източно разположение – място за закуска, но и работно място, защитено от силното западно слънце греене следобед;
западно изложение – горещото изложение през лятото, задължително да се предвиди външна слънце защита и системи за проветрение,
южно изложение – най-дългото слънце греене дори и през зимата, идеално за използване на зимната градина като топлинен буфер, задължително да се предвиди външна слънце защита и системи за проветрение.

Стремежът към лично пространство, комфорт, свежест, простор и красива гледка от прозореца – това е мечтата на всеки човек. Балконите, терасите и зимните градини са свързващото звено между забързания начин на живот и почивката. И всеки желае при хубаво време с няколко бързи движения да увеличи свободното пространство на жилището си. Осъществете вашите мечти!



Зимната градина като буферна зона
Всъщност по-правилното название на зимните градини би трябвало да бъде “все сезонни градини”, защото тези богати на светлина пространства Ви предразполагат към добро настроение по всяко време на годината. Насладете се на пролетта и есента, дори навън да е хладно. Изживейте идилията на снежната зима без да мръзнете.

Те работят подобно на голям буфер, който събира слънчевата топлина и редуцира необходимостта от отопление чрез конвенционални методи. Защото разликата между околната температура и температурата в жилище със зимна градина е по-малка от тази при жилища без зимна градина. Тя се превръща в идеална защитна зона с денонощна енергоспестяваща функция дори при липса на директно слънце греене.

Подходящи растения за "студена" зимна градина
Трябва ли зимната градина да се използва през цялата година или става въпрос за студено място с температури между 5 и 10° С?
Студената зимна градина е идеална за всички средиземноморски растения като палми, агави, акации, бугенвилия, плумбаго, солейролия, ягода, евкалипт, смокиня, фуксия, кана, камелия, кливия, коралово храстче, олеандър, пеларгонии, гербера, мимози, пасифлора, агапантус, малва, сребърен дъб и други подобни.


Подходящи растения за "топла" зимна градина
Топлата зимна градина може да се използва и като жилищно помещение с температури между 10 и 18° С. Следните растения се чувстват много добре в топла зимна градина: банан, фикус, бенжамина, бромелин, драцена, стрептокарпус, бръшлян, антурия, палма „рибя опашка”, златноплодна палма, кобея, хлорофит, платицериум, каучуково дърво, кала, колумнея, стефанотис, кротон, дърво на съдбата, орхидеи, филодендрон, нефролепсис, рапис, шефлера, тибухина, хоя белла, юка, стайна липа, кипарисова трева.

И още нещо...
Зимната градина ви дава и една допълнителна стойност и то в два смисъла: от една страна този семеен оазис ви дарява всеки ден с дъх на ваканция, от друга страна, повишава стойността на вашето жилище – една инвестиция с голямо значение за бъдещето.



Добро проектиране, перфектно изпълнение
Списък с отделните аспекти, които трябва да се вземат предвид при обсъждането на вашата зимна градина:
1. Предназначение: за отглеждане на цветя, за разширение на жилищната площ, за работен кабинет, кафене, хотел
2. Изложение: изток, запад, север, юг
3. Отопляема зимна градина: интегрирано разширение на жилището, без връзка с жилището.
4. Неотопляема зимна градина: като навес, затворен климатичен буфер.
5. Геометрия: тип, наклон на покрива, дълбочина, ширина, височина на билото, абсолютна височина
6. Отваряеми елементи: пластмаса, алуминий, неотваряеми, отваряне на долна ос, отваряне тип “фолксваген”, плъзгане с повдигане, отваряне тип хармоника, с повишен клас на сигурност
7. Остъкляване: топло защитно стъкло, слънце защитно стъкло, секуритно стъкло
8. Слънце защита: естествено засенчване (дървета), хоризонтални щори, маркизи
9. Проветрение: покривни прозорци с ръчно отваряне, покривни прозорци с отваряне с мотор, прозорци на долна ос с ръчно отваряне, прозорци на долна ос с отваряне с мотор, проветрители ръчни, проветрители електрически


10. Управление: на слънце защитата, на покривните прозорци, на проветрителите, с централа VentoControl
11. Соларна инсталация: за топла вода и отопление, за електричество
12. Осветление: да, не
13. Съществува ли фундамент: да


http://www.ka6tata.com/articles.php?artid=21&magazine=10&the=%D0%91%D1%80%D0%BE%D0%B9%2008/2006
http://www.comfort.bg/bg/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE/view/81.html

сряда, 10 декември 2008 г.

Коледа Коледа...

С настъпването на коледните празници започва и украсата на дома и градината. Ето няколко предложения как да направим дома си красив и уютен за празниците:

Коледната украса на дома е неизменна част от Коледните и Новогодишните празници.

Именно тя придава усещане за тържественост, неповторимост и празнично настроение на цялостната обстановка. Макар и традиционна по своята същност, коледната украса няма константна формула и следва конкретни модни тенденции в интериорния дизайн. Това от своя страна дава разнообразни възможности за импровизация и я превръща в едно от най-забавните семейни преживявавания, предшестващи Коледната нощ.


Противно на всеобщите очаквания, стилната празнична украса не изисква кой знае какъв ресурс. С помощта на малко цветя, борови клонки, панделки, свещи и въображение, може да създадете колоритна коледна обстановка, стига да следвате следните основни насоки: лекота и свежест.Като начало, приглушете външното осветление, като го ограничите до входната врата или в краен случай до близките до нея дървета в двора. По този начин, ще засилите фокуса върху вътрешното осветление на дома ви и ще му предадете по-уютен и гостоприемен вид.

В духа на коледната традиция, окачете на входната врата коледен венец от борови клонки или бодлива зеленика, украсен с червена панделка, дребни плодове, шишарки и други подходящи аксесоари.

Като алтернатива на традиционните коледни цветове – зелено и червено, използвайте светли нюанси на зеленото, бяло, ярко жълто и бежово за вашата празнична украса. Освежете атмосферата у дома, като поставите на разнообразни места вази или обикновени плетени кошнички, с букети от бели или червени цветя. За допълнителна ефирност, добавете малки стъклени украшения към букетите или ги акцентирайте с тънка сребърна панделка.

За да подсилите коледното настроение, поставете свещи по етажерките и подходящите за целта места, следвайки естетическия си усет. Можете да подчертаете конкретен елемент, да създадете характерна атмосфера или промените цветоусещането в дадено помещение, като добавите няколко „помощни” лампи към основното осветление в стаята. Поставете част от тях така, че да осветяват стените индиректно, а останалите разположете в онези части на помещението, които желаете да акцентирате. Следвайте общата хармония на цветовете при декорация на празничната маса.

Подберете едноцветни текстилни салфетки, прибори с изчистени форми, а за акцент добавете купа с пресни плодове или няколко цветни ароматични свещи в средата на масата. Независимо каква коледна украса ще изберете, аранжирайте пространствата така, че да създадете стилна атмосфера, която да допринесе за празничното настроение на всички в Коледната Нощ.


Коледната звезда - Euphorbia pulcherrima, така добре известна на всички нас е особено подходяща за украса на дома през зимните месеци, когато по-голяма част от цветята не разцъфват, защото с уникалните си оцветено в червено листа внася настроение в дома.

Коледната звезда (Euphorbia pulcherima) е храст от семейството на млечките. Нейна родина е Мексико. Тя е традиционен коледен символ в Америка, Западна Европа, а от сравнително скоро време и у нас.
Ацтеките са я използвали като лечебно средство, както и за получаване на червена боя. Като декоративно саксийно растение Поинзецията е произведена за първи път в Америка и оттогава става популярна и обичана в целия християнски свят.
Поради големия интерес и търсене, цветарски компании в САЩ, Холандия и Германия непрекъснато работят върху нови селекции на растението. Освен класическите Червени в различните им нюанси, на пазара се предлагат Поинзеции с бели, жълти, розови и мраморни прицветници.
В българските цветарски магазини се внасят растения предимно от Холандия, които се купуват масово за коледна украса на домове, офиси и магазини.
Мнозина обаче изпитват истинско разочарование, след като веднъж поставена в домашни условия, Коледната звезда загива. Най – упоритите обаче съумяват да положат необходимите грижи, за да запазят “красавицата” и за следващия сезон.

Грижи:
Основното е да се има предвид, че Коледната звезда развива листна маса през лятото, когато деня е дълъг, а нацъфтява през зимата, когато деня е къс.
Коледната звезда се тори с комплексен тор през лятото всяка седмица, за да се развие листната маса и на всеки 14 дни, докато цъфти, като торта трябва да съдържа повече калий, за да се подпомогне формирането на цветове.


Растението има нужда от достатъчно светлина и температури 17- 21 С през нощта и 20 - 24 С- през деня в зависимост от сорта. Ако тези температури се поддържат докато Коледната звезда цъфти, се развиват по едри прицветници (истинските цветове са дребни и невзрачни, но са заградени от ярки прицветници, които си наричат "цветове"), но растенията изнежват и стават нетрайни.
Растението се полива само с вода със стайна температура, тогава, когато усетите с пръсти, че почвата е засъхнала. В никакъв случай не бива да се преполива.
По време на коледните празници поливайте с малко вода, като държите почвата постоянно влажна. През лятото може да се пръска с вода.

Място:
Трябва да се избягва пряката слънчева светлина в помещението, течение или близостта с отоплителни уреди. През лятото може да се изнесе на балкон, който не е ветровит.

Размножаване:
Коледната звезда се размножава чрез вкореняване на зелени върхови резници през лятото. След като се развият корени, резниците се засаждат в не големи саксии 9- 15 см. в богата почва, с достатъчно микроелементи, сред които желязото е от особено значение.

Съвет на градинаря:
За да се запазят цветовете за няколко седмици, първото правило е, привечер, към 17 – 18 часа, да се осигури пълна тъмнина в помещението, в което е саксията с Коледната звезда, в продължение на около 14 часа. Лесна за приложение идея е да поставите растението в картонена кутия или кашон. Поинзецията често се напада от гъбни и бактериални заболявания. Те се благоприятстват от много ниските температури и прекомерната влага. Най- честият вредител е белокрилката. Единственият изход е да се купуват здрави растения, да се поддържа добра хигиена и да се пръска редовно с подходящи препарати. Често листата пожълтяват и окапват - причината може да в сухия въздух и висока температура в помещението в което е растението. Възможно е причината да е в прекомерното поливане или пък пълното засъхване на почвата около корените. Пагубни са всички резки колебания в температурата и недостатъчната светлина. Сортовете, които са най- подходящи за отглеждане у дома, са Freedom, Cortez, Star и Lilo и съответно техните разноцветни форми.

Коледното дърво:
Това е един от най-красивите елементи в дома по време на коледните празници, наред с всички светлинки и гирлянди, които можете да поставите в дома си, на терасата и градината...

Коледната елхичка е красива и голяма радост за деца и възрастни.


Ако имате дръвче на двора, можете да го украсите. Да поставите гирлянди и светлинки, но дори и да не го направите то с падналия по него сняг е достатъчно красиво.

Елхичката поставена в къщи дава повече свобода и можете да я украсите по всевъзможни начини.
Може да е богато отрупана с гирлянди, светлинки....


Може украсата да е малко по-семпла и не по-малко красива:


Най-добре е коледното дръвче, което сте купили, ако е естествено - да бъде в саксия, за да може когато празниците отминат да бъде засято в земята или да изберете изкуствени дръвчета които могат да се използват няколко години. На пазара има достатъчно добри заместители, въпреки че те не могат да заместят достатъчно едно красиво и натурално дръвче.


За масата:
На пазара се предлагат множество и най-разнообразни прибори за трапезата, които да допренесат вашата вечер да е бляскава.Обикновено всяко семейство има традиционен начин, по който украсява масата за Коледа. Предлагаме Ви няколко идеи, с които да обогатите своя собствен и уникален стил при подредбата за празника.

На първо място трябва да определите цветовата гама, която ще използвате – обикновено това са класическите цветове на Коледата, наложени с времето – червено, бяло, зелено, златисто и сребристо.

Ако искате да създадете едно наистина "зимно" настроение, заложете на бялото, синьото и светлите тонове на лилавото. Заедно с декоративните свещи можете да сложите фигурки с формата на снежинки или пък снежни човечета, както и снежнобели гирлянди.


Чинии, чаши, свещници...


Коледният венец от гирлянди и свежи елхови клонки поставен в центъра на масата може да служи за основен елемент, на базата на който да изградите останалата част от украсата. Ако искате да доукрасите венеца, можете да използвате червени ленти или панделки, шишарки, орехи или хартиени коледни фигурки.


След като поставите венеца на масата, поставете в центъра му една голяма декоративна свещ или пък няколко малки свещи в червено, златисто или сребристо. Ако решите да запалите свещите, преди това се уверете, че няма опасност пламъка или част от разтопения восък да достигне до запалима повърхност.



Не оставяйте запалените свещи без надзор, за да не рискувате да помрачите празника си с неприятен инцидент. !!!

За украса на масата може да добавите и високи стъклени чаши със столче, в които да сложите разноцветни мъниста или стъклени топчета, дребни плодове, орехи, лешници или други малки предмети по Ваш избор. Около стълбчето на всяка чаша можете да завържете по една дълга червена панделка. Панделките и лентите могат да бъдат част и от цялостната украса, като ги разположите около другите елементи. Украсата може да бъде продължена тематично и извън границите на масата – например върху стената или върху столовете до нея. Закачете коледни декоративни звънчета върху червена панделка и украсете с тях облегалките на столовете, полилеите и стените.


Има множество идеи и начини да направите дома си по-уютен, празничен и тържествен по време на Коледните и Новогодишните празници. Някои обаче са доста трудоемки и изискват време за осъществяването си. Затова ви предлагаме няколко начина за украса, които са лесни и не изискват много време:

1. Нарежете подходяща опаковъчна хартия на ленти и направете панделки с различна форма и големина и украсете с тях завесите си.

2. Изрежете снежинки от бяла хартия или фолио и ги залепете на прозорците.

3. Можете да направите бялата покривка за трапезата по-празнична и весела, като нарисувате с бои за текстил и най-различни коледни символи - звезди, камбани, чорапчета, елени, фигурки на Дядо Коледа и др.

4. Оригинално и лесно коледно украшение може да станат някакви курабийки или гевречета. Завържете им корда и ги закачете на коледната елха.

5. Направете венец от курабийки. Подредете коледните курабийки или гевречета във форма на венец направо върху покривката. Няма нужда да ги фиксирате с нищо за покривката, тъй като всеки ще иска да си вземе от тях. Ако искате да направите атмосферата още по-празнична, можете да сложите свещ в средата на венеца.

6. Ако имате коледни книги, можете да ги извадите и да ги подредите на някоя по-малка масичка или шкаф.

7. Добавете колорит и разнообразие към коледната украса като поставите вази с бели и червени цветя. Можете да откъснете и само цветовете и да ги оставите в големи стъклени купи (кръгъл не много голям аквариум също може да ви служи за тази цел).

8. Използвайте гирлянди, украсете стаята с тях. Използвайте въображението си, може да ги оставяте почти навсякъде - коледната елха, масата, стените, шкафовете, около огледалото, полилея и др.

9. Използвайте различни по големина кутии, облепете ги с опаковъчна хартия с коледни мотиви и поставте в кутиите гирлянди, различни стъклени украшения - топки, шишарки и др.

10. Използвайте традиционната коледна украса - опаковайте орехи, лешници или други ядки в разноцветно фолио, закрепете ги с корда и го закачета на елхата. Или си направете гирлянди от пуканки, като нанижете пуканките на корда или здрав конец.

11. Направете си колаж от старите коледни картички. Изрежете различни образи от картичките и ги залепете върху твърда картонена подложка. Закачете колажа на подходящо място. Изрязаните образи от коледните картички са подходяща украса и за завесите и прозорците.

12. Купете си малки звънчета, закачете ги поотделно на корда с дължина около 10 - 15 см и ги закрепете заедно в горния край на кордата. Закачете ги на входната врата. Така те ще звънят всеки път, когато някои влиза и излиза, и ще внасят допълнително празнично настроение.


13. Освен гирляндите използвайте за украса на стените и шалове от фина материя, можете да ги закачите на корда.

14. Пренесете коледното настроение и в банята - поставете малки кошнички и в тях малки зелени и червени сапунчета. Можете да нарисувате коледни звезди, камбанки и др. коледни символи на завесите в банята. Поставете кърпи с подобни мотиви.

15. Извадете старите снимки от рамките им и ги сменете със снимки от минали Коледи. Украсете рамките, като ги облепите с подходяща опаковъчна хартия. Забавлявайте се и импровизирайте преди всичко. И не забравяйте, че цялата коледна украса трябва да е съобразена не само с цветовете, характерни за Коледата, но и с цветовете на вашия интериор.


Забавлявайте се и импровизирайте преди всичко. И не забравяйте, че цялата коледна украса трябва да е съобразена не само с цветовете, характерни за Коледата, но и с цветовете на вашия интериор.
http://home.pop.bg/article35528.html

http://www.comfort.bg/bg/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE/view/184.html
http://bg.bgp.bg/BGP_articles_376/%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%B9%D0%BD_%D0%BE%D1%82_Furnish_BG
http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=4

неделя, 26 октомври 2008 г.

Красива градина и през зимата

Много хора пренебрегват градината си през зимата. Мнозина смятат, че след като цветята са отдавна увехнали, а листата са изгнили, в градината не е останало нищо, което предизвиква интерес. Това не е далече от истината. Въпреки скованата от студ и сняг земя, вие бихте могли да засадите различни растения, които ще предадат различни измерения на градината ви.

Когато избирате дръвчета и храсти за вашата зимна градина, добре е да изберете такива, които ще и придават атрактивен вид през цялата година.

Боровинковият храст, например, цъфти с нежни бели цветчета през пролетта, ражда моравите си плодове през лятото и искри с блестящите си червени листа през есента. През зимата червените му стебла и уникална форма, са прекрасен акцент в градината ви.

Подобно на него и кучешкият дрян е типично растение за четирите сезона. Той цъфти много рано през пролетта с разкошно изобилие от цветове, през лятото светло-зелените му листа са с много нежно излъчване, а през есента прекрасните му червени плодове лесно примамват птиците. Зимата кучешкият дрян с кафявата си кора ще се откроява добре на снежната пелена в градината ви.

Дълга, сива и продължителна е зимата. Колкото и странно да звучи, но и тя има много цъфтящи ухаещи растения. Такъв един храст е например хамамелиса (Hamamelis). Той започва да цъфти през ноември и в зависимост от температурата навън и удължава цъфтежа си много често до пролетта. Ако е замръзнало на вън, растението изчаква да се стопли, като свива венчелистчетата си.Щом изгрее слънцето, дори и за няколко часа чашките се разтварят и цветчетата се препичат на зимното слънце, като ухаят много приятно. Щом слънцето се скрие зад облаците те пак се навиват и затварят. В градината се срещат два вида хамамелискитайският (Hamamelis molllis) и японският (Hamamelis japonica). Китайският е по–ароматен и достига размерите на дърво до 3-4 м. Обича по–плодородните почви, които не съдържат вар. Вирее добре на полусянка. Цветовете на китайския хамамелис са жълти, а на японския са червеникави и много красиви. Опитните градинари правят интересни кръстоски между двата вида. В градината в близост до къщата е истинска феерия да се отгледа хамамелис.

Зимният жасмин и ериката обичат снежните премени
Друга цъфтяща прелест е зимният жасмин (Jasminum nudiflorum). Между многото жасмини, които цъфтят на пролет той е по–устойчив и затова се окичва с цветове още в края на зимата. Произхожда от северен Китай. Малко е увиснал с четири ръбестите си клонки, но цветовете му ухаят приятно.
Не смущавана от снега е и ериката. Често е покрита със сняг, но тя пак наднича през него със снежните си розово цикламени цветчета.
Още през зимата форзицията също може да ни зарадва със слънчевите си красиви жълти камбанки, стига да откъснем клонки от нея и да ги натопим в стаята във ваза с вода.

Най-важното нещо, което трябва да запомните, когато планирате зимната си градина, е че тези растения няма да имат листа, които да скриват формата им. Затова именно формата е най-важната и тя е тази, която ще създаде красота в двора ви.

Така че, внимавайте, преди да грабнете ножиците. Опитайте се да си представите, как ще изглежда дървото без този или онзи клон. Нека обаче това не ви плаши, когато се захващате с кастренето, просто влагайте повече мисъл в него. Важно е да си представите дървото като скелет, да усетите формата, да запазите симетрията му. Няколкото клони в повече на едната страна ще развалят общото впечатление от дървото, когато няма да има листа, които биха могли да скрият недостатъка.



Съвсем сигурно е, че ще пожелаете да засадите и някое друго вечно зелено дръвче или храст, защото именно зеленината контрастира най-ефектно с безцветието и скуката на зимата. Борчета, кипариси, хвойни, или дори чемширът са добър избор. Тези растения изискват почти същите грижи, както и широколистните, така че това може само да ви е от полза.

Последното нещо, за което следва да помислите, са цветята в зимната ви градина. Докато се чудите и колебаете, кои точно да изберете, е възможно да мине доста време.

Теменугите и хризантемите биха оцелели дори и при лека слана. За да им дадете все пак повече шансове, вечер ги покривайте с вестници или стари чаршафи, когато се очакват по-ниски температури през нощта.

Ранобудни цветя, каквито са кокичетата и минзухарите, често цъфтят, докато има още сняг.Вие можете да се погрижите това да стане още по-рано, като струпате по-голямо количество органичен тор около луковиците им през есента. Ролята и е да изолира почвата.

Друго подходящо цвете е “клюмналата роза”, която не е истинска роза, но затова пък е много красива. Ако я засадите на място, което е сравнително защитено, например под оградата, бихте могли да се радвате на цветовете по Коледа.

http://www.zeleno.eu/bg/articles/158-krasivi-hrasti-prez-zimata.html
http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=ARTICLE_READ&ARTICLE_ID=62

За градината през Ноември

През ноември всичките съдове за вода трябва да се изпразнят, за да не пострадат от зимните студове.

Ако можете да си набавите букова шума, използвайте тази възможност. Буковата шума е много полезна като защитна покривка на почвата и растенията. Тя угнива много бавно и в известни граници отблъсква водата.


Можете да я използвате навсякъде в градината и да заместите успешно торфа или други субстрати.

Всички зимуващи в земята луковични и грудкови растения трябва да бъдат снабдени със защитна покривка.
По-добре използвайте разложен оборски тор или торф вместо листна шума. Дебелината на защитното покритие е 5-6 см.

Всички растенията в езерната градинка се прочистват в началото на ноември и при нужда се покриват.
Блатните растения, които през зимата постепенно умират, се отрязват съвсем близо до земята. Покритието от елхови клонки.

Щом листата опадат, почвата под декоративните храсти трябва да се разрохка. За да не повредите корените, които често са съвсем близо до повърхността, използвате само три рога вила.
Шумата в близост до храстите се вкарва повърхностно в почвата.

През някои години, при топла и продължителна есен, се налага през ноември още един път да бъдат окосени тревните площи. Колкото по-къса е тревата през зимата, толкова по-малки са вредите от измръзване.

В края на месеца направете резитба на всички многогодишни декоративни видове, без вечнозелените. Така ще ги предпазите от натрупване на много сняг по тях през зимата, от обезформяне и пречупване на някои клони.

Розите колкото са красиви, толкова са и не студоустойчиви. Зариването е най-сигурното средство за предпазването им през зимата от измръзване. Ако досега не сте направили това, време е да побързате. Ако част от стъблото остане на открито, добре е да го увиете в слама или амбалажна хартия.

И през ноември не бива да занемарявате грижите за стайни растения. Това важи преди всичко за поливането, което се съобразява с температурата в стаята.

В края на ноември можете да сложите на по-топло място първите зюмбюли и лалета. Предпоставка за това е съцветията или цветните дръжки да са се показали над луковиците. Новото място трябва да бъде тъмно или чашите и саксиите да се покрият с плътни фунии. Точно в този стадий трябва да снабдявате растенията с достатъчно влага, за да не спре развитието на цвета.

http://zeleno.bg/bg/articles/322-kakvo-da-pravim-prez-noemvri.html