неделя, 26 октомври 2008 г.

Красива градина и през зимата

Много хора пренебрегват градината си през зимата. Мнозина смятат, че след като цветята са отдавна увехнали, а листата са изгнили, в градината не е останало нищо, което предизвиква интерес. Това не е далече от истината. Въпреки скованата от студ и сняг земя, вие бихте могли да засадите различни растения, които ще предадат различни измерения на градината ви.

Когато избирате дръвчета и храсти за вашата зимна градина, добре е да изберете такива, които ще и придават атрактивен вид през цялата година.

Боровинковият храст, например, цъфти с нежни бели цветчета през пролетта, ражда моравите си плодове през лятото и искри с блестящите си червени листа през есента. През зимата червените му стебла и уникална форма, са прекрасен акцент в градината ви.

Подобно на него и кучешкият дрян е типично растение за четирите сезона. Той цъфти много рано през пролетта с разкошно изобилие от цветове, през лятото светло-зелените му листа са с много нежно излъчване, а през есента прекрасните му червени плодове лесно примамват птиците. Зимата кучешкият дрян с кафявата си кора ще се откроява добре на снежната пелена в градината ви.

Дълга, сива и продължителна е зимата. Колкото и странно да звучи, но и тя има много цъфтящи ухаещи растения. Такъв един храст е например хамамелиса (Hamamelis). Той започва да цъфти през ноември и в зависимост от температурата навън и удължава цъфтежа си много често до пролетта. Ако е замръзнало на вън, растението изчаква да се стопли, като свива венчелистчетата си.Щом изгрее слънцето, дори и за няколко часа чашките се разтварят и цветчетата се препичат на зимното слънце, като ухаят много приятно. Щом слънцето се скрие зад облаците те пак се навиват и затварят. В градината се срещат два вида хамамелискитайският (Hamamelis molllis) и японският (Hamamelis japonica). Китайският е по–ароматен и достига размерите на дърво до 3-4 м. Обича по–плодородните почви, които не съдържат вар. Вирее добре на полусянка. Цветовете на китайския хамамелис са жълти, а на японския са червеникави и много красиви. Опитните градинари правят интересни кръстоски между двата вида. В градината в близост до къщата е истинска феерия да се отгледа хамамелис.

Зимният жасмин и ериката обичат снежните премени
Друга цъфтяща прелест е зимният жасмин (Jasminum nudiflorum). Между многото жасмини, които цъфтят на пролет той е по–устойчив и затова се окичва с цветове още в края на зимата. Произхожда от северен Китай. Малко е увиснал с четири ръбестите си клонки, но цветовете му ухаят приятно.
Не смущавана от снега е и ериката. Често е покрита със сняг, но тя пак наднича през него със снежните си розово цикламени цветчета.
Още през зимата форзицията също може да ни зарадва със слънчевите си красиви жълти камбанки, стига да откъснем клонки от нея и да ги натопим в стаята във ваза с вода.

Най-важното нещо, което трябва да запомните, когато планирате зимната си градина, е че тези растения няма да имат листа, които да скриват формата им. Затова именно формата е най-важната и тя е тази, която ще създаде красота в двора ви.

Така че, внимавайте, преди да грабнете ножиците. Опитайте се да си представите, как ще изглежда дървото без този или онзи клон. Нека обаче това не ви плаши, когато се захващате с кастренето, просто влагайте повече мисъл в него. Важно е да си представите дървото като скелет, да усетите формата, да запазите симетрията му. Няколкото клони в повече на едната страна ще развалят общото впечатление от дървото, когато няма да има листа, които биха могли да скрият недостатъка.



Съвсем сигурно е, че ще пожелаете да засадите и някое друго вечно зелено дръвче или храст, защото именно зеленината контрастира най-ефектно с безцветието и скуката на зимата. Борчета, кипариси, хвойни, или дори чемширът са добър избор. Тези растения изискват почти същите грижи, както и широколистните, така че това може само да ви е от полза.

Последното нещо, за което следва да помислите, са цветята в зимната ви градина. Докато се чудите и колебаете, кои точно да изберете, е възможно да мине доста време.

Теменугите и хризантемите биха оцелели дори и при лека слана. За да им дадете все пак повече шансове, вечер ги покривайте с вестници или стари чаршафи, когато се очакват по-ниски температури през нощта.

Ранобудни цветя, каквито са кокичетата и минзухарите, често цъфтят, докато има още сняг.Вие можете да се погрижите това да стане още по-рано, като струпате по-голямо количество органичен тор около луковиците им през есента. Ролята и е да изолира почвата.

Друго подходящо цвете е “клюмналата роза”, която не е истинска роза, но затова пък е много красива. Ако я засадите на място, което е сравнително защитено, например под оградата, бихте могли да се радвате на цветовете по Коледа.

http://www.zeleno.eu/bg/articles/158-krasivi-hrasti-prez-zimata.html
http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=ARTICLE_READ&ARTICLE_ID=62

За градината през Ноември

През ноември всичките съдове за вода трябва да се изпразнят, за да не пострадат от зимните студове.

Ако можете да си набавите букова шума, използвайте тази възможност. Буковата шума е много полезна като защитна покривка на почвата и растенията. Тя угнива много бавно и в известни граници отблъсква водата.


Можете да я използвате навсякъде в градината и да заместите успешно торфа или други субстрати.

Всички зимуващи в земята луковични и грудкови растения трябва да бъдат снабдени със защитна покривка.
По-добре използвайте разложен оборски тор или торф вместо листна шума. Дебелината на защитното покритие е 5-6 см.

Всички растенията в езерната градинка се прочистват в началото на ноември и при нужда се покриват.
Блатните растения, които през зимата постепенно умират, се отрязват съвсем близо до земята. Покритието от елхови клонки.

Щом листата опадат, почвата под декоративните храсти трябва да се разрохка. За да не повредите корените, които често са съвсем близо до повърхността, използвате само три рога вила.
Шумата в близост до храстите се вкарва повърхностно в почвата.

През някои години, при топла и продължителна есен, се налага през ноември още един път да бъдат окосени тревните площи. Колкото по-къса е тревата през зимата, толкова по-малки са вредите от измръзване.

В края на месеца направете резитба на всички многогодишни декоративни видове, без вечнозелените. Така ще ги предпазите от натрупване на много сняг по тях през зимата, от обезформяне и пречупване на някои клони.

Розите колкото са красиви, толкова са и не студоустойчиви. Зариването е най-сигурното средство за предпазването им през зимата от измръзване. Ако досега не сте направили това, време е да побързате. Ако част от стъблото остане на открито, добре е да го увиете в слама или амбалажна хартия.

И през ноември не бива да занемарявате грижите за стайни растения. Това важи преди всичко за поливането, което се съобразява с температурата в стаята.

В края на ноември можете да сложите на по-топло място първите зюмбюли и лалета. Предпоставка за това е съцветията или цветните дръжки да са се показали над луковиците. Новото място трябва да бъде тъмно или чашите и саксиите да се покрият с плътни фунии. Точно в този стадий трябва да снабдявате растенията с достатъчно влага, за да не спре развитието на цвета.

http://zeleno.bg/bg/articles/322-kakvo-da-pravim-prez-noemvri.html

вторник, 14 октомври 2008 г.

За градината през Октомври - част 2

Време е за зимен сън

Гергините, както и гладиолите и каните, не могат да презимуват на открито.


Почвата замръзва, а заедно с нея и цялата подземна част на растенията.
С напредването на есента, колкото по-студени стават нощите, толкова по-бързо увяхват листата им.
Когато гладиолите и каните съвсем пожълтеят,


а гергините почернеят, те се изкопават и изрязват. Почвата се изтръсква от клубенолукувиците на гладиолите, коренищата на каните или кореноклубените на гергините и няколко дни се просушават на добре проветриво място. И след това се прибират за съхранение.

В зимното хранилище клубенолукувиците не трябва да се докосват една в друга, а също така не трябва да се опръскват или да се овлажняват по някакъв друг начин.
Заболелите трябва веднага да се отделят и да се унищожат, за да се предотврати разпространяването на инфекцията.
Съхранението е най-добре да протича в тъмно и прохладно (не повече от 10 градуса), но незамръзнало помещение.
Не забравяйте да поставите етикети с името на сортовете, за да можете следващата пролет да разсадите цветята в съответствие с тяхната височина и окраска.

Първи на открито се засаждат гладиолите - през април, след това гергините и каните - обикновено през май.
Може също така да по-отрано да подготвите разсад от тези растения, като отгледате посадъчния материал в домашни условия или в парник при температура по-висока от 15 градуса, и да ги засадите в същите срокове в лехата. Тогава цъфтежът ще настъпи значително по-рано.

За да се радваме на лалета през пролетта, луковиците им трябва да засадим през есента.
Идеално място за големи групи лалета е полегатия склон, от кото може да се види целия цъфтящ масив. Ако релефът в градината ви е равнинен, то тогава луковичните се засаждат така, че да можете да им се любувате от прозореца на дома, балкона или терасата. Максимален ефект от засаждането ще се постигне тогава, когато всички лалета цъфнат едновременно и са еднакви по височина.
Освен това, цялата леха трябва да бъде огрявана от слънцето равномерно, иначе едни от растенията ще цъфнат по-рано,а други по-късно.
Не трябва да се увличате по тъмните сортове: светлите и нежни оттенъци на цветовете ще създадат усещане за лекота и свежест.

Да сортираме луковиците: Плътни, тежки луковици без никакви признаци на заболяване и механични повреди - така трябва да изглежда посадъчния материал на всяко луковично растение.
Луковиците с по-малък от средния размер няма да цъфнат през първия сезон.
Ако държите прекалено дълго луковиците сухи, без да ги засаждате, те ще се развалят: за тяхното възстановяване и добро цъфтене ще трябва доста време.
Нестудоустойчивите луковични растения - галтония, гладиоли и т.н. трябва да се купуват и засаждат през пролетта.

Да подрежем или не?

Дърветата с топчеста корона, такива като остро листният клен (Acer platanoides) Globosum,

бялата акация (Robinia pseudoacacia) Umbraculifera, каталпата бигнониоидес (Catalpa bignonioides) Nana стават все по-популярни.
Този факт се обяснява с красивите корони, достигащи при възрастните до 5 метра в диаметър, което пък от своя страна ги прави подходящи за градини с неголям размер.
С какво може да се обясни образуването на такава своеобразна корона при тези дървета? - Оказва се, че това е заложено в генетичния им код: централният клон (водача) не се натоварва при растежа на страничните клони, защото от най-ранна възраст короната се разраства равномерно във всички посоки и достатъчно гъсто.
Ако на короната не се въздейства по никакъв начин, тя става още по-красива.
Това се получава, когато осигурите на растенията достатъчно място за свободно развитие. В противен случай отделните клони ще започнат да се изтеглят или да се разклоняват и ще се наложи да извършите резитба.
Тъй като тези видове не могат да формират дълъг и изправен ствол, те се отглеждат, като се присаждат на върха на ствола на специално отгледано дърво за подложка от подходящ вид.
Толкова трудоемък способ за размножаване обяснява и достатъчно високата цена на подобни растения.
Що се отнася до цъфтежа, за разлика от обикновените диворастящи видове на бялата акация и каталпата, при тези няма цветове.

Топла завивка за многогодишните цветя

През октомври трябва да се погрижим за многогодишните цветя в градината. Ирисите и другите многогодишни растения с плитка коренова система могат да се защитят от зимното оголване на корените, като се покрият с мулч (торф, дървесни кори и др.) на слой 7-10см. Мулчиращите материали с топло изолационните си свойства ще предпазят податливите на студ растения да не измръзнат, позволяват и младите растения които сте засадили да бъдат предпазени от измръзване.
Когато почвата напролет започне да се размразява, за да се затопли по-бързо, мулчът трябва да се отстрани.

Повече внимание към чуждестранните гости

Известно е, че дървета и храсти, които са внесени от страни с по-топъл климат, засадени на новото място трудно издържат първата зима.
практиката показва, че пролетното засаждане на чуждоземните дървета е за предпочитане пред есенното. По-лесно ще понесат зимата, ако са засадени в тежка и суха почва.
Освен това препоръчително е през есента на първата им година да се вземат мерки срещу измръзване, като се покрият по подходящ начин.
Впрочем в повечето случаи дори и като възрастни те се нуждаят от известни предпазни мерки срещу ниски температури.
С помощта на преносими сандъчета можете да укривате рододендроните, азалиите и други топлолюбиви храсти.

Защита на моравата

За защитата на тревата под люлките и другите съоръжения за игра в градината, към почвата с помощта на скоби се прикрепва здрава мрежа със средни или дребни клетки.
В почвата за амортизацията предварително се добавят нарязани парчета от автомобилни гуми. При всички случаи обаче си остава засяването на специална тревна смеска за спортни площадки, каято се състои от устойчиви на утъпкване треви.
Есента е много удобен момент да се предприеме подобна мярка.

Малки съвети

Изкопайте клубенолукувиците на гладиолите и ги подгответе за зимно съхранение. След кратко просушаване ги пренесете в помещение с температура 20-25 градуса, а след това 2 денонощия на по-топло място, с температура около 30 градуса и ги дръжте така около 6-8 денонощия.
След това трябва да ги почистите от остатъците от стебла и цветоноси, стари клубенолукувици и корените и да ги поставите за до изсушаване при температура 18-20 градуса за около месец.

Изкопайте и подгответе за съхранение следващите топлолюбиви култури: ацидантерата, галтонията, гергините, клубеновата бегония и крокосмията.


В средата на месеца подрежете до основата на стеблата многогодишните тревисти цветя: астилбето, астрите, гипсофилата, ралицата, камбанките, монадрата, божурите, флокса, ехинацеята и др.

Изрежете и покрийте с почва за предпазване от зимните студове клематисите и розите.

Засадете за форсиране лалетата и другите луковични растения.

http://gradinata.bg/index.php?article=21

събота, 4 октомври 2008 г.

Зазимяване на басейна

Зазимяването на басейна изисква познания за химичните процеси, които се извършват в него, както и за показателите за качествата на водата. Ако не сте сигурни, че можете да го направите сами, най добре е да се посъветвате със специалист.

След приключване на активния сезон е необходимо да се продължи програмата за поддържане на водата в басейна до падането на температурата под 15 градуса. В този момент басейнът трябва да бъде зазимен. Необходимо е да бъде извършено следното:

1. Почистете стените на басейна с четка. Дъното на басейна трябва да бъде добре почистено с помощта на подочистачка като преди да направите това можете да използвате коагулант за да уедрите дребните частици намиращи се във водата, които иначе ще останат там. Дозировката на коагуланта е 100 мл на 10 куб. м вода. Можете да превключите крана на филтъра така, че водата от подочистачката да отива направо в канализацията.

2. Източете басейна до ниво под дъното на скимерите, като предпазна мярка срещу леда, след което затворете крана за скимерите и оставете крана за сифона отворен. В никакъв случай не източвайте басейна нацяло. Пуснете в басейна пластмасови бутилки, в които е сложено известно количество пясък или вода, но така че да не потъват. Бутилките трябва да са достатъчно за да поемат разширението при образуване на леда. За да не се съберат всички бутилки в единия край на басейна е добре да ги завържете за стените на басейна.


3. Коригирайте общата алкалност на водата в границите 80-120 мг/л (ppm):
- За намаляне на общата алкалност с 10 мг/л (ppm) разтваряме 180 г препарат рН- на 10 куб.м вода в кофа с вода (съотношение вода:рН- не по силно от 8:1) и го изсипваме в дълбоката част на басейна при спряла помпа. Не прибавяйте повече от 300 г препарат рН- на 10 куб. м вода при всяко отделно третиране.
- За увеличаване на общата алкалност с 10 мг/л (ppm) разтваряме 160 г препарат за повишаване на алкалността на 10 куб.м вода в кофа с вода и го разсипваме равномерно покрай стените на басейна. Не прибавяйте повече от 300 г от препарата за повишаване на алкалността на 10 куб.м вода при всяко отделно третиране.

4. Коригирайте рН на водата в границите 7,2-7,6:
- За намаляне на рН с 0,1 разтваряме 80 г препарат рН- на 10 куб.м вода в кофа с вода и го разсипваме равномерно покрай стените на басейна. Не прибавяйте повече от 300 г препарат рН- на 10 куб.м вода при всяко отделно третиране.
- За повишаване на рН с 0,1 разтваряме 80 г препарат рН+ на 10 куб.м вода в кофа с вода и го разсипваме равномерно покрай стените на басейна. Не прибавяйте повече от 300 г препарат рН+ на 10 куб.м при всяко отделно третиране.

5. Извършете ударно третиране с 200 г препарат Дихлор или Трихлор на 10 куб.м вода. Нивото на свободния хлор трябва да се повиши до 6 - 10 мг/л (ppm).

6. Разпръснете 300 мл Алгецид на 10 куб.м вода равномерно по водната повърхност. По възможност три месеца по-късно изсипете още 150 мл Алгецид на 10 куб.м вода.



7. Филтриращата система е необходимо да работи в продължение на 6 до 8 часа за да се разтворят равномерно препаратите.

8. На следващия ден след Обратна Промивка на пясъчния филтъра в него се изсипва разтвор на Препарат за почистване на филтър. Филтриращата инсталация не работи в продължение на 8-10 часа. След това е необходимо същата да бъде включена на режим “Обратна Промивка”.

9. След като водата е циркулирала достатъчно дълго време за да се разтворят препаратите, можете да източите водата от от помпата, филтъра и нагревателя. Те би следвало да имат по дъното отвори за източване на водата.

10. Ако имате зимно покривало е добре да го сложите за да не влизат листа и други предмети във водата.

Рано на пролет - някъде към края на Февруари или Март, с увеличаването на продължителността на деня, времето се затопля, поради което трябва да наглеждате състоянието на водата. Тъй като количеството на алгецида започва да намалява, може да се наложи да пуснете помпата и да добавите малко хлор или алгецид, което ще е достатъчно за времето докато сте готови да пуснете басейна в експлоатация.

http://www.viteh.com/water_main.php#winterize

За градината през Октомври - част 1

През Октомври дворната градина вече видимо посърва, но все още цъфтят цветя, зеленеят зеленчуци, зреят плодовете на късните сортове овошки и лози.

Работата в градината сега придобива малко по-особена важност, защото бързото влошаване на времето налага да не се пропускат слънчевите часове.


В цветната градина есенните грижи са не по-малко и по-маловажни от пролетните, защото чрез тях се създава пъстроцветната хубост на двора през идното лято.
Почвата е освободена от едногодишните растения, трябва да се обработи дълбоко и да се обогати с органични и минерални торове, щом искате тези места през идното лято да радват очите.
Стеблата на многогодишните цветя, които ще зимуват на открито, трябва да се изрежат на десетина сантиметра височина и да се окопаят.
През месеца ще престанат да цъфтят далиите и гладиолите и ще трябва да се извадят клубенолукувиците, за да се съхранят по подходящия начин.


Настъпилият благоприятен срок за засаждане на вечно зелени дървета и храсти, както и за сеитба на тревни семена, продължава и през октомври. В краен случай може и през ноември, но успехът тогава ще е много съмнителен.

В зеленчуковата градина основна грижа си остава прибирането на реколтата, защото не е изключено слана да свърши тази работа вместо вас.
През втората половина на месеца следва да се приберат и кореноплодните зеленчуци /моркови, ряпа, корено видна целина и др./, които не се боят от сланата, но не си заслужава да останат в почвата.


От подобаващи грижи се нуждаят зелето и карфиола, а който иска да има зелен чесън още в ранна пролет, трябва да го сади през октомври - по-рано по по-високите планински места и по-късно в равнината.

В плодовата градина също има реколта за прибиране.Берат се най-късните сортове ябълки и круши, берат се дюли, мушмули, полагат се грижи за правилното съхранение на прибраните плодове.


Благоприятният период за засаждане на ягоди, започнал през септември, продължава и през октомври.
Трябва да се има предвид обаче, че засаждането им през втората половина на месеца е свързано с рискове от измръзване през зимата.
По това време се окопават старите ягоди, като леко се загърлят, започва засаждането на малините.
В края на месеца е добре да се изкопаят дупките за засаждане на дръвчета, защото листопадът скоро ще свърши.
Настъпва и благоприятният момент за вкореняване на резници от касис и други видове френско грозде, а истинското узряло грозде - трябва вече да е обрано и периодично да се следи как протича ферментацията или съхранението му в прясно състояние.



Декоративната градина

В средата на есента повторното мулчиране на почвата няма да и попречи.
Слой свеж мулч, ще способства за натрупването на влага в почвата, а в случай на силни дъждове ще я предпази от размиване.

За мулчиране може да използвате и компост. Важно е да знаете, че ако през пролетта почвата се обогатява само с угнил оборски тор, сега е достатъчно да насипете само тънък слой от все още не угнил компост.
До настъпването на зимата микроорганизмите ще успеят да разложат растителната маса и така да обогатят почвата с полезна органична материя.

Компостният мулч поставяте около дръвчетата на десетина сантиметра от стволовете, тъй като при непосредствен контакт кората може също да започне да загнива.
За мулч може да употребите и диворастящи треви, но те не трябва да съдържат семена. Иначе напролет те ще поникнат и освен очакваната полза, ще донесат и много грижи.

При мулчирането с наситена дървесна кора е добре да прибавите и малко азотен тор, за да стимулирате дейността на микроорганизмите.

При разлагането на подобен вид материя те извличат в по-големи количества азот от почвата, но в случая възможностите им са по-ограничени. Използваният от тях азот впоследствие изцяло се използва от културните растения.

http://gradinata.bg/index.php?article=21

Обработка и поддръжка на водата в басейна


В
ажна част от поддръжката и грижата за Вашия басейн или хидромасажна вана е да придобиете представа за химичните процеси протичащи във водата при използването им.

Познания за различните фактори като например рН, Обща Алкалност и Калциева твърдост, и тяхното отражение върху водата и оборудването ще Ви спести много време, средства и неприятности.

Знаейки повече за тези процеси ще можете да постигнете балансирана вода в басейна или ваната още от самото начало, което е необходимо условие за по-икономично и навременно използване на препаратите вместо използване на големи количества препарати за да се оправи предишна небрежност.

Сега нека да видим кой е НАЙ-ВАЖНИЯ фактор контролиращ баланса на водата във Вашия басейн или вана.

Как рН се отразява върху химичните процеси във водата

Най-просто казано, рН е измерител на относителната киселинност или основност на водата.

Идеалните нива на рН за водата в басейните и хидромасажните вани е между 7.2 и 7.8.

Препоръчва се да се измерва всеки ден като това може да се прави със всеки комплект за измерване на показателите на водата.
Ниво на рН над 7.8 е причина за мътна вода, образуване на петна по стените, отлагане на варовик, проблеми с филтрацията и намалена ефективност на хлора. Това означава, че можете да спестите пари от по-малко добавяне на хлорни препарати, като поддържате нивото на рН в подходящите граници.

Ако рН падне под 7.2, това ще доведе до корозия на металните тръби, разяждане на циментовите фуги и повърхности, бърза загуба на свободния хлор и възможни възпаления или сърбежи у ползващите басейна или ваната. За да поддържате идеално нивото на рН във водата, използвайте рН+, когато нивото падне под 7.2 и рН- когато нивото се покачи над 7.8


Обща алкалност - Какво значение има за водата

Общата алкалност е мярка за способността на водата да се съпротивлява на промени в рН. Алкалността не трябва да се проверява толкова често колкото рН.

Добро ниво на Общата Алкалност ще направи поддръжката на рН мнго по-лесна. Подходящия обхват на Общата Алкалност за водата в басейни и хидромасажни вани е между 75 и 120 мг/л. Висока Обща Алкалност (над 120 мг/л) ще накара рН на водата бавно да се покачва и да не се поддава на коригиране.

Ниска Обща Алкалност (под 75 мг/лl) кара рН на водата рязко да се променя от една крайност в друга, което прави поддържането му на подходящо ниво много трудно. Идеалното ниво на Общата Алкалност (между 75 и 120 мг/л) може да се постигне чрез добавяне на Увеличител на Общата Алкалност ако тя е под 75 мг/л и рН- ако Общата Алкалност е над 120 мг/л.

Тестът за Общата Алкалност трябва да се прави веднъж седмично или по-често при нужда.

Калциевата Твърдост и как тя се отразява на баланса на водата

Калциевата твърдост е количеството Калциеви соли разтворени във водата. Идеалното ниво на Калциевата Твърдост е между 200 и 400 мг/л.

Калциева твърдост над 500 мг/л (висока Калциева твърдост) може да е причина за утаяване на калция, което пък ще е причина за мътна вода или образуване на варовик. Ниска Калциева Твърдост (под 100 мг/л) може да е причина за корозия. Ниска Калциева Твърдост може да бъде коригирана чрез добавяне на Увеличител на Твърдостта.

Ако се налага намаляване на нивото на Калциевата Твърдост, единствения начин е да се замени част от водата с прясна с по-ниска естествена Калциева Твърдост. Тестът за Калциевата Твърдост трябва да се прави при пълнене на басейна или ваната или веднъж на два - три месеца.

Шоково третиране и Общо Разтворени Частици

Шоковото третиране с хлорни препарати или такива не съдържащи хлор изгаря образуваните във водата хлорамини. Позната още под името супер-хлориране, тази техника се използва за справяне с проблеми като мътна вода, кожни и очни възпаления и неприятна миризма. Тези признаци обикновено са в резултат на наличието на хлорамини. Шоковото третиране трябва да се прави поне веднъж седмично.

Общо Разтворените Частици (ОРЧ) са важни по една причина. Колкото по-високо е нивото на ОРЧ, толкова по-неефективно е действието на добавените препарати за третиране на водата. Това ниво трябва да се следи чрез сравнение между водата в басейна/ваната и водата използвана за пълнене. В идеалния случай нивото на ОРЧ не трябва да е по-високо с повече от 1000 мг/л от нивото на водата използвана за пълнене, до максимална абсолютна стойност от не повече от 3000 мг/л без значение колко е нивото на ОРЧ на водата за пълнене.

Признаци подсказващи за високо ниво на ОРЧ са вода със солен привкус или мътна вода. Ако мислите, че нивото на ОРЧ е твърде високо, свържете се с техник-специалист, който да го измери. Ако се наложи намаляване на ОРЧ, това се прави чрез подменяне на част от водата с прясна. В някои басейни/вани може да се поддържа задоволително ниво на ОРЧ чрез редовна обратна промивка на филтъра.

Дезинфекция на водата във Вашия басейн или вана

Уверете се, че нивата на всички описани дотук показатели са в приемливите граници за да можете да дезинфекцирате водата във Вашия басейн или вана с по-малко главоболия и количество хлор от когато и да е било преди. Дезинфекцията е важен елемент от всяка програма за третиране на водата.

За целта се използва Стабилизиран Хлор, който дезинфекцира чрез освобождаване на свободен хлор във водата, който пък от своя страна унищожава бактериите и другите микроорганизми, както и водораслите и органични вещества, намиращи се във водата. Тъй като условията във водата се променят бързо, много е важно да се измерва нивото на свободния хлора всеки ден. То трябва да е между 1.5 и 3 мг/л.

Предпазване на хлора от слънчевите лъчи

В началото на всеки сезон може да се наложи добавянето на Стабилизатор на хлора. Слънчевите лъчи могат бързо да унищожат свободния хлор в басейните и хидромасажните вани намиращи се на открито ако не се "стабилизира" водата в тях. Стабилизаторът ще предпази хлора от бързо разграждане под действие на слънчевите лъчи. По същество, той ще направи така, че хлорът, който сте си купили да продължи да действа по-дълго, което ще Ви спести средства в дългосрочен план.

Препоръчителни нива на водните показатели:

рН -7.2 - 7.8
Обща Алкалност - 75 - 120 mg/l
Калциев Твърдост - 200 - 400 mg/l
Свободен Хлор - 1.5 - 3 mg/l

Заключение

С основната информация, представена тук, можете напълно да разберете значението от химична гледна точка на добре балансираната вода. Препоръчваме Ви да отделите необходимото време за да разберете тези фактори, тъй като те ще Ви спестят както време така и средства и ще Ви оставят повече време да се наслаждавате, а не да поддържате водата във Вашия басейн или вана.

http://www.viteh.com/water_main.php

Поносимост между цветята

Цветята, колкото и да са красиви поотделно, не винаги се търпят едно друго.

Розата, карамфилът, орхидеята, лилията, момината сълза трябва да са сами, защото отделят токсични вещества и пречат на останалите.

Пагубно действа на съседите си и жълтата иглика.



Розата и люлякът не се обичат по простата причина, че всяка царица иска свободно пространство около себе си.


Карамфилът вехне бързо до розата.


Нарцисът, лалето и фрезията се търпят по между си, но край тях загиват други цветя.


Незабравката и нарцисът, лилията и макът, лалето и незабравката също не бива да са заедно.
Момината сълза не понася чуждо присъствие и повяхва. Тя пък от своя страна потиска виолетката.


Лилията и макът изглеждат красиви едни до друг, но цветчетата им клюмват много скоро.

Съд с ябълки близо до цветя отделя етилен и влияе лошо на цветята.

http://zeleno.bg/bg/articles/103-ponosimost-mejdu-tsvetyata.html

сряда, 1 октомври 2008 г.

Дигитална саксия от Yanko Design

Дигитална саксия от Yanko Design и дизайнера Junyi Heo

Растенията ти казват какво искат - Ако можеха растенията да говорят, щеше да е толкова лесно да се погрижим за
Публикуване
тях... Но това вече е възможно с дигиталната саксия предложена от Yanko Design.

Проектирана е с интерактивен дисплей, който показва симулирани лицеви образи за това как се чувства растението, което е в огромна полза особено за начинаещите градинари.

Това откритие може да се окачестви като следваща стъпка в еволюцията на технологията за отглеждане на стайни саксийни растения.

Тази симпатична саксия е устройство, което измерва почвените условия, температурата, влагата и водата - калкулира тези променливи според нуждите на растението и показва състоянието чрез LCD дисплея. Показва също ако сте преполели растението.

Чрез USB интерфейса можете да прехвърляте информация от саксията на вашия компютър и обратно, чрез специален софтуер като по този начин я настройвате в зависимост от растението.Комплекта съдържа:
Външна обвивка, саксия
Вътрешна саксия
Подложка

Израженията, които може да показва са:
Нормално женско/мъжко
Лошо женско/мъжко
Недоволно
USB свързано
Повече вода
Опасност
По-горещо от нормалното/от стандартната температура
По-студено от нормалното/от стандартната температура

По този начин растението може да ни покаже как по-добре да се грижим за него.

Wormie сензор за водата в саксията

Всички имаме цветя в дома и в градината.
На вашето внимание представям симпатичния червей Уорми, които следи за влагата в саксиите и индикира кога цветето се нуждае от поливане.
Той е подходящ за зимните месеци, когато не сме сигурни дали трябва да поливаме цветята, но също така е полезен и през останалите сезони.


Само трябва да поставите червея в саксията, като го забиете в пръста. И след това само трябва да наблюдавате неговия цвят.

Ако сензорът се оцвети в червено, значи влагата е достатъчно. Ако започне да избледнява, това е сигнал, че растението се нуждае от поливане.

Предлагат се разновидности с различни декорации, които са поставени на главата на Уорми - пчела, пеперуда, пате, калинка, гущер и охлюв.
Сензорите за вода се предлагат в различни размери. Освен с Уърми, любителите на растения могат да се сдобият с още две разновидности - пеперудата Бела и морското конче Сиймур.