
Спатифилиумът вече е добре познато у нас цвете. С прекрасните си бели цветове той създава усещане за хармония.

Според изследвания на НАСА спатифилиумът е едно от десетте стайни растения, които намаляват концентрацията на вредни вещества като формалдехид, бензин и въглероден двуокис от въздуха.

Родината на Бялото фламинго са влажните тропически гори на Централна и Южна Америка. Познати са 36 вида. Най-известни декоративни видове са S. Cannifolium, S. Floribundum, S. Heliconiifolium, S. Wallisii.

Род Спатифилиум (наричан още Еднолистник или Лилия на мира) включва множество видове многогодишни, цъфтящи, едносемеделни растения. Причислен е към голямото сем. Змиярникови.

Листата са лъскави, тъмнозелени и с изпъкнала средна жилка. Спатифилиумът формира множество издънки от корените си, които бързо достигат зрялост.


Това цвете се чувства отлично в топли помещения. Най-удачната температура за него е между 16 и 21 градуса. За да се постигнат добри резултати при отглеждането му е необходимо да се осигури ярка светлина и умерена влажност.


Спатифилиумът изисква топлина и влажен въздух, не понася добре течението.
Место положението му може да бъде от светло, но защитено от преки слънчеви лъчи, до полусенчесто.

В зависимост от условията спатифилиумът цъфти почти през цялата година, но най-често от пролетта до късна есен. Цветовете може да живеят повече от шест седмици. Прецъфтелите цветове се премахват, увехналите стъбла също трябва да се отрежат до основата.

Вода: Обича обилното поливане, за предпочитане с престояла вода, пръстта не трябва да подгизва, опасно е корените му. Когато влажността е ниска - листата леко загарят по периферията.
Варианти за осигуряване на този влажен микроклимат са поставяне на спатифилиума върху влажен керамзит в кашпа, да бъде положено във влажно торфено легло или поставяне върху купа пълна с вода.
Най-удачно обаче е ежедневното пулверизиране на листата.
Пресаждане: Пролетно време в глинеста почва.


Важно!!!
Всички части на растението могат да предизвикат стомашно-чревни разстройства, а при попадане на сок върху кожата, се получава раздразнение.
http://www.gradinata.bg/index.php?page=plant&plant_id=128&plant_type=1
http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=22